Громадський бюджет (бюджет участі) – частина бюджету громади, в розподілі якої може взяти участь кожний її житель, запропонувавши для реалізації власний проект та/або долучившись до процедури голосування за подані проекти. Для мешканців це можливість здійснити бажані зміни с своїх селах і селищах, для керівництва ОТГ – спосіб залучити громадян до розвитку громади.

Координацію виконання основних заходів бюджету участі Координаційна рада, до складу якої входять представники/ці профільних відділів сільської ради, керівники/ці громадських організацій, депутат/ки. КУ «Агенція розвитку Широківської громади» забезпечує організаційну, інформаційну та методичну підтримку реалізації Громадського бюджету.

Автори проєктів

Будь-який житель громади, який досяг 14 років, може подати власний проєкт, що має на меті покращення життя в громаді, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні та долучитися до реалізації своєї ідеї.

Чому це важливо?

 • Можливість поліпшити територію, де ви проживаєте.
 • Громадський бюджет згуртовує! Залучіть односельців до підтримки вашої ініціативи або розробіть спільний проєкт із жителями сусідніх населених пунктів.
 • У ході голосування мешканці громади самі обирають найважливіші проєкти, що будуть реалізовані наступного року.
 • Цікаві та суспільно значущі ідеї можуть отримати підтримку громади або спонсорів навіть поза межами конкурсу.
 • Втілюємо ідеї разом! Долучайтеся до реалізації проєктів: участь кожного важлива.

Участь у проєкті «Громадський бюджет на сході України»

У 2018 році Широківська громада стала однією з 10 ОТГ, які були відібрані для участі в проєкті «Громадський бюджет на сході України – інтеграція заради розвитку» Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ. Завдяки підтримці партнерів «Агенція розвитку» змогла реалізувати масштабну інформаційну кампанію та навчальні заходи для мешканців різних населених пунктів громади.

У 2019 році на завершення цього проєкту в Широкому відбувся Перший Східноукраїнський форум практиків партиципації, організований Фундацією ПАУСІ за підтримки GIZ.

Ключові цифри та факти про Громадський бюджет 2020

 • Загальний обсяг громадського бюджету на 2020 рік – 500 000 грн. Максимальна сума одного проєкту – 90 000 грн.
 • Цього року запроваджено дві конкурсні категорії проєктів: ініціативи малих населених пунктів з кількістю мешканців до 300 осіб включно та ініціативи великих населених пунктів з кількістю мешканців більше 300 осіб. На етапі голосування мешканці можуть підтримати по одному проєкту в кожній категорії.
 • На конкурс було подано 18 заявок, з них 16 допущено до голосування. Два проєкти, на жаль, довелося відхилити як такі, що не можливо реалізувати в реальних умовах.
 • Найбільш популярні теми проєктів: організація змістовного дозвілля мешканців різного віку, благоустрій парків та інших громадських просторів, а також підвищення доступності громадських закладів для людей з інвалідністю.
 • Запропоновані мешканцями/ками проєкти розроблені для таких населених пунктів: Веселе, Відрадне, Володимирівське, Дніпрельстан, Зеленопілля, Лукашеве, Малишівка, Петропіль, Сонячне, Широке.
 • Декілька проєктів спрямовані на задоволення потреб у змістовному дозвіллі жителів усієї громади, наприклад, мобільна кімната дозвілля та культурні заходи для людей поважного віку.
 • За підсумками голосування обрано 5 проєктів-переможців, що протягом 2020 року будуть реалізовані в селах Лукашеве, Дніпрельстан, Веселе та селищі Сонячне.
 • Рекордну кількість голосів (337) отримав проєкт «Підвищення культурно-просвітницького рівня та соціальної адаптації людей поважного віку», розроблений Поважною радою Широківської ОТГ.

Ключові цифри та факти про Громадський бюджет Широківської ОТГ – 2019

 • Відповідно до Положення про громадський бюджет, розробити й подали власний проект на конкурс можуть автори – мешканці Широківської громади віком від 14 років.
 • Загальна сума, виділена на бюджет участі, становить 300 тис. грн.. Максимальна вартість одного проекту – 50 тис. грн.. При цьому загальна вартість поданих проектів перевищила 1 млн. грн..
 • Для здійснення основних заходів, що стосуються впровадження та функціонування громадського бюджету, створено постійно діючий консультативно-дорадчий орган – Координаційну раду. До її складу входять представники Широківської сільської ради, депутатського корпусу та громадських організацій.
 • Протягом літа була реалізована масштабна інформаційно-просвітницька кампанія на підтримку громадського бюджету: тиждень написання проектів у різних селах громади, воркшопи для молоді, тренінги для активних мешканців, форум ідей.
 • На перший конкурс проектів бюджету участі було подано 23 заявки з 9 різних сіл громади. Найактивнішими виявились мешканці села Відрадне: вони не лише подали 6 (!) проектів, але й найзавзятіше долучились до голосування за них.
 • Найбільше проектів подано для реалізації в сфері культури (62%) та розвитку інфраструктури (28%). Найпопулярніші теми – створення або покращення публічних просторів для молоді та сімей, проведення фестивалів, змістовне дозвілля для різних категорій мешканців, спорт і оздоровлення.
 • За підсумками голосування обрано 6 проектів, що протягом 2019 року будуть реалізовані в селах Августинівка, Відрадне, Зеленопілля, Петропіль і селищі Сонячне.
 • Ще декілька ініціатив мешканців було реалізовано поза конкурсом: проведення IT-Школи у Відрадному та заходи з озеленення села Зеленопілля.