Що таке Піклувальна рада при закладах освіти, і чому вона важлива для громади?

Минулого року Широківська громада увійшла до переліку партнерів масштабного проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (UCCCT). Всього двадцять громад з усієї України були відібрані для участі в цій програмі й отримали можливість впровадити сучасні інструменти прозорості в життєво важливих сферах.

У межах співпраці з проєктом було передбачено створення піклувальних рад при закладах освіти в усіх партнерських громадах. Освітяни Широківської ОТГ активно долучились до роботи за цим напрямом. Адже наглядові ради при кожному із закладів освіти, що працюють на території громади, були офіційно створені ще на початку 2019 року. За півтора роки їх роботи стали очевидні як переваги такого інструменту громадського контролю, так і деякі виклики. Зокрема, такі наглядові ради відстоюють передусім інтереси тих закладів, що вони представляють. Це логічно й зрозуміло, проте такий підхід не завжди дає змогу врахувати потреби освітньої системи громади загалом, а значить і ефективно вирішувати спільні для всіх шкіл питання.

Натомість спільна Піклувальна рада матиме своїм пріоритетом розвиток всієї освітньої галузі, здійснення громадського контролю за господарсько-фінансовою діяльністю закладів та власне якістю навчання. Це ефективний інструмент прозорого вирішення найнагальніших питань, що стосуються розвитку освіти в громаді і які мають вирішуватися разом із громадськістю.

Протягом липня відбулись інформаційна кампанія та збір заявок від громадян на участь у Піклувальній раді. Задля підтримки жителів, які виявили бажання долучитися до роботі в складі Піклувальної ради, відбувся тренінг на тему «Звідки гроші в освіті та як впливати на бюджет закладу». Учасники й учасниці заходу дізналися відповіді на найважливіші питання для початку ефективної роботи: як формується фінансування освітньої галузі громади, що таке Піклувальна рада та які її повноваження, як забезпечити прозорість діяльності такого дорадчого органу, як впливати на витрати в галузі. Розібратися з цими непростими темами допомагали експерти проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині».

Оскільки в учасників тренінгу залишилось ще багато питань, у жовтні відбудеться ще одна інформаційна зустріч для майбутньої Піклувальної ради. Її проводитимуть вже безпосередньо фахівці громади, а саме спеціалісти відділу освіти та Агенції розвитку.

Проєкт «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) в партнерстві з Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

Related Posts