Використовуємо можливості: як працює Агенція розвитку Широківської громади

Широківська громада – одна з небагатьох громад в Україні, де є власна агенція розвитку. Агенції місцевого економічного розвитку працюють як сполучна ланка між місцевою владою, бізнесом, громадським сектором. Вони створюють можливості для співпраці, а значить і розвитку всієї громади.

До об’єднання громад на більшості територій накопичилась величезна кількість проблем, що не вирішувались протягом десятків років. Нові громади отримали «в спадок» застарілу інфраструктуру, зношені комунікації, розбиті дороги, соціальні проблеми – безробіття, відтік молоді в великі міста, недоступність якісних послуг. Коштів місцевого бюджету для вирішення всіх цих питань недостатньо. Розуміючи важливість постійної роботи із залучення додаткових ресурсів для розвитку, Широківська сільська рада у 2018 році створила спеціалізовану комунальну установу – Агенцію розвитку Широківської ОТГ.

Першим кроком після створення Агенції стало розроблення Стратегії розвитку Широківської ОТГ. Стратегія визначає найважливіші цілі та завдання, які громада ставить перед собою на 3-5 років: економічні, соціальні та інші. Плануючи свою роботу, Агенція розвитку враховує пріоритети, внесені в Стратегію, та працює на виконання цього важливого документу. Крім того, слід знати, що без Стратегії та окремо визначених стратегічних проєктів (водопостачання та інша комунальна інфраструктура, транспорт, соціальна сфера) громада просто не змогла б отримати додаткове фінансування – ні від державних фондів, ні від закордонних партнерів.

Співпраця збільшує доходи громади

Для прикладу, один з пріоритетів Стратегії – збільшення можливостей для розвитку малого та середнього бізнесу. Важливість цього очевидна: чим активніший та прибутковіший бізнес на території громади, чим більше робочих місць створено – тим більше коштів отримає місцевий бюджет. Відповідно громада матиме більше можливостей для вирішення соціальних і комунальних проблем. Для налагодження співпраці з бізнесом Агенція розвитку розпочала регулярні «Бізнес-діалоги», де підприємці  напряму поспілкуються з головою громади про питання, що їх турбують, отримують інформацію про програми підтримки бізнесу, налагоджують ділові контакти. Агенцією у співпраці з підприємцями вже розроблено декілька проєктів, що спрямовані на розвиток сільського господарства та створення робочих місць. Наразі триває пошук зацікавлених донорів або інвесторів для них.

Професійна сфера діяльності вимагає від фахівців Агенції вміння бачити не лише проблеми, але й можливості для розвитку, шукати ефективні рішення і залучати ресурси для їх виконання. Подання проєктних заявок на державні програми та міжнародні гранти, перемовини з бізнесом, налагодження партнерств з іншими громадами чи організація навчань – все це процес щоденний, безперервний. Адже ресурси – це не лише про гроші. Це знання та компетенції фахівців, добрі стосунки з державними структурами, позитивний імідж серед інших громад і міжнародних організацій, надійні партнерства. Інформація – це теж ресурс, з яким треба вміло працювати. А найважливіший ресурс для розвитку території – це підприємці, яким небайдужа доля громади, та активні жителі, які готові сприяти змінам в своїх селах.

За три неповні роки роботи фахівцями Агенції розроблено близько 200 заявок для різних програм і конкурсів. Завдяки цій роботі додатково залучено близько 12 мільйонів гривень на реалізацію важливих для громади проєктів.

Агенція розвитку Широківської ОТГ працює в тісній взаємодії з сільською радою та її підрозділами, іншими комунальними структурами, місцевим бізнесом, громадськими організаціями. Приміром, усі проєкти, що стосуються розвитку інфраструктури, розробляються разом із відділом ЖКГ Широківської сільської раді. Фахівці відділу займаються підготовкою технічної і кошторисної документації на будівництво чи капітальні ремонти, визначають пріоритетність тих чи інших проєктів. Працівники Агенції допомагають знайти можливі програми фінансування та прописати заявку відповідно до умов конкурсу.

Така взаємодія надзвичайно важлива, оскільки саме профільні фахівці найкраще знають ситуацію в своїх сферах, мають повну первинну інформацію, що необхідна для подання заявки. А фахівці Агенції розвитку краще знають специфіку конкурсів, стандарти написання заявок, допоможуть правильно описати проєкт так, щоб отримати більше шансів на його фінансування. Часом такі заявки подаються англійською чи німецькою мовою, якщо йдеться про міжнародні програми.

Міжнародна допомога – на користь людям

За сприяння фахівців Агенції Широківська ОТГ взяла участь у понад 40 програмах співпраці національного та міжнародного рівня. Кожна з таких програм – це можливості для підвищення кваліфікації спеціалістів громади, покращення якості послуг, отримання експертної та технічної допомоги,залучення додаткового фінансування для місцевих проєктів.

Деякі програми надають допомогу громадам у вигляді, наприклад, обладнання для комунальних закладів і установ, деякі – пропонують навчання для фахівців. Є й такі, що мають велике іміджеве значення, працюють на посилення управлінської спроможності громади. Для прикладу, один з проєктів, в якому якраз бере участь Широківська громада, називається «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині». Консультанти цього проєкту допомогли нам підготувати пізнавальні брошури «Бюджет для громадян», надали підтримку при створенні Наглядової ради, яка контролюватиме розвиток освітньої галузі громади.

Завдяки участі у державних програмах та проєктах міжнародної технічної допомоги було придбано обладнання та різне устаткування для медичних, освітніх, соціальних закладів, отримане спорядження для місцевої пожежної охорони, облаштований новий Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Проведені та продовжуються ремонти в центрах дозвілля, створені молодіжний хаб та бізнес-коворкінг у Широкому, отримані сучасні електронні сервіси (картографічні ресурси) для роботи землевпорядників.

Широківська ОТГ долучилась до всесвітньої ініціативи «Громада, дружня для дітей та молоді». Всього лише близько двадцяти міст і громад з усієї України входять до кола учасників Ініціативи, і ми одні з них! За підтримки консультантів Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) розроблено трирічний план зі створення сприятливого середовища в громаді для дітей та молоді. Для його виконання в майбутньому очікується фінансова підтримка від Фонду.

Додаткові можливості відкриває співпраця Агенції з громадськими організаціями та розроблення спільних проєктів. Саме завдяки такій співпраці було реалізовано проєкт із надання безкоштовної правової допомоги для громадян – виїзні правові консультації, гаряча лінія з правових питань, тренінги для школярів і активістів. Юристи проєкту вже надали допомогу більше ніж 500 жителям громади.

Активна інформаційна діяльність та представленість громади на національному та міжнародному рівнях сприяють формуванню нових партнерств, допомагають реалізувати нові проєкти, від яких отримують користь всі наші мешканці.

Успішна діяльність – мотивація до нових досягнень

За підсумками першого півріччя 2020 року Широківська громада має 35 позицію в рейтингу інституційної спроможності і сталого розвитку серед усіх малих та середніх громад України (включно з міськими та селищними ОТГ). Це дуже хороший показник, і він на дванадцять «сходинок» вище від результату минулого року. Загалом це найкращий результат серед ОТГ в Запорізькій області (він також кращий, ніж у громад сусідньої Дніпропетровської області).

Рейтинг враховує 40 показників. Серед них, для прикладу: приєднання до європейської ініціативи «Угода мерів», затвердження Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, наявність інфраструктурних проєктів. Частина показників стосується інвестиційного потенціалу громади, цілеспрямованої роботи в цьому напрямку.

Зокрема враховується, чи затверджена стратегія розвитку громади, чи розроблений інвестиційний паспорт і мапа інвестиційний пропозицій, чи ведеться співпраця з бізнесом та чи впроваджуються проєкти державно-приватного партнерства. За більшістю з показників рейтингу Широківська громада вже має свої напрацювання та конкретні досягнення.

Наявність у громаді інформативних і змістовних сайтів та впровадження бюджету участі також підвищують позицію громади в рейтингу. У підсумку, рейтинг відображає інвестиційну привабливість громади. Високе місце в такому рейтингу – це додаткові можливості для участі нових у проєктах і залучення коштів.

Нам небайдужа доля громади та всіх її мешканців. Безпосередня участь фахівців Агенції у процесах розвитку громади, у розробленні та реалізації важливих проєктів, а також визнання наших спільних досягнень мотивують нас до нових успіхів та подальшої співпраці в одній команді.

Друкована версія статті опублікована в газеті «Широківська громада інформує» №14 від 28 вересня 2020 року. 

Related Posts