Стратегія розвитку – фундамент позитивних змін для громади

Навіщо громаді стратегія розвитку і як мешканці можуть стежити за її виконанням? Про головний документ нашої громади, напрямки розвитку території та можливості для громадян розказує директорка Агенції розвитку Вікторія Агєнтаєва. Друкована версія інтерв’ю опублікована в газеті «Широківська громада інформує» №11 від 20 серпня 2020 року. 

Вікторія Агєнтаєва

Стратегія розвитку – це головний документ для розвитку громади. У ньому визначені найважливіші завдання, що ставить перед собою громада на якийсь період. У нашому випадку це п’ять років – з 2018 по 2022. Очевидно, що за цей час неможливо зробити зміни в усіх сферах життя. Особливо, якщо до цього нічого не робилось на території – не створювались нові підприємства, не будувались амбулаторії, не вирішувались питання з водою чи освітленням.

Відповідно, у Стратегію внесені ті напрямки діяльності та найбільш нагальні цілі, яких можна й необхідно досягти за ці п’ять років. Їх виконання – це фундамент подальшого розвитку громади.

Хто і у який спосіб брав участь у формуванні Стратегії?

Широківська громада розробляла Стратегію однією з перших у Запорізькій області. Одразу скажу: досвід стратегічного планування на 5-7 років абсолютно новий для більшості українських громад. Тому з розробкою стратегій часто допомагають міжнародні організації, які працюють в Україні. Вони надають своїх експертів, допомагають проводити зустрічі з населенням.

З нами, наприклад, працював Штефан Дрегер, консультант Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Але це не означає, що Стратегію нам написав якийсь чужий експерт. Він лише допоміг нам проаналізувати особливості нашої території, місцеві ресурси й виклики, спрогнозувати сценарії розвитку.

Під час розробки Стратегії ми провели серію відкритих зустрічей у громаді. Участь у них могли взяти всі зацікавлені жителі – в Широкому, Петрополі, Відрадному, Лукашевому, Володимирівському та інших селах. Про ці заходи ми інформували через сайт і фейсбук, запрошували особисто та з допомогою місцевих активістів. На кожну зустріч приходили від 30 до 50 жителів, у тому числі з сусідніх сіл. Разом з ними ми визначали, які проблеми важливо вирішити в громаді в першу чергу.

Вже на наступному етапі робоча група в складі голови громади та його заступників, членів виконкому, фахівців «Агенції розвитку» та підрозділів сільської ради, опрацювали отримані пропозиції від мешканців. Всі проблеми були розділені на декілька категорій, які в підсумку і стали основою тих цілей і завдань, що записані в Стратегії.

Якими є основні напрямки розвитку громади згідно зі Стратегією? Чи є відповідальні особи за її реалізацію?

Як і кожний такий документ, Стратегія розвитку Широківської ОТГ має свої стратегічні цілі, оперативні цілі та завдання. Стратегічні цілі – це ключові напрямки для змін у громаді. В нас їх три: зростання економічної спроможності громади, підвищення якості життя мешканців і покращення місцевих послуг. Кожну з цих великих цілей ми розбиваємо на 3-5 компонентів – це і є оперативні цілі. Наприклад, коли ми говоримо про покращення послуг, то маємо на увазі чотири напрямки: освітні, медичні, соціальні, адміністративні послуги – чотири оперативні цілі.

Так само, кожна оперативна ціль містить в собі декілька дрібніших завдань. Наприклад, що таке покращені медичні послуги? Це коли в сільських амбулаторіях і ФАПах працюють досвідчені й турботливі фахівці, коли покращені умови для роботи лікарів, коли вони мають службовий транспорт і можуть швидко надавати медичну допомогу тим, хто її потребує. Нарешті, коли за ліками не треба їхати в Запоріжжя, а їх можна придбати в своєму чи хоча б сусідньому селі.

Крім того, в тексті Стратегії визначені пріоритети для проектів розвитку за кожною з цілей. Вони є основою для розробки проектів, які фінансуються з бюджету громади або ж подаються на різні конкурси для отримання коштів з обласного, державного бюджету, від міжнародних донорів.

Виконання Стратегії – спільна справа голови громади, депутатів сільської ради, виконавчого комітету, керівників і фахівців комунальних установ, закладів і підприємств, які є відповідальними за ті чи інші завдання. Більше того: до виконання Стратегії та сприяння розвитку громади можуть і мають долучатися небайдужі, відповідальні мешканці. Наприклад, через створення вуличних комітетів і контроль за благоустроєм, участь у Молодіжній чи Поважній раді, подання проектів на громадський бюджет.

Чи є успіхи у практичному втіленні Стратегії? Хто і як контролює хід впровадження прописаних у документі напрямків і процесів?

Цього року «Агенція розвитку» ініціювала перший моніторинг виконання Стратегії за підсумками попередніх двох років. Моніторинг – це проміжне оцінювання роботи: яка динаміка досягнення поставлених цілей, які поточні успіхи. Формальних показників (індикаторів) для відстеження не так багато, але й в них спостерігаємо позитивний ріст. Наприклад, зросла кількість суб’єктів бізнесу, які зареєстровані на території громади та сплачують податки в наш бюджет, збільшилась кількість мешканців, які мають доступ до послуг за місцем проживання, забезпечені водопостачанням. Розроблені вже шість генеральних планів для сіл і селищ громади – а це головні документи, які необхідні для будівництва тут, залучення інвесторів.

Крім формальних показників, маємо велику кількість досягнень за більшістю наших цілей. Будується нова амбулаторія, впроваджено перший транспортний маршрут у межах громади, на 95% завершено освітлення сіл, побудовано два футбольні майданчики (і триває будівництво третього), з’явилась послуга «соціального таксі». Громада отримала кошти від Мінсоцполітики для будівництва сучасного Центру надання адміністративних і соціальних послуг. І таких досягнень дуже, дуже багато!

Як жителі громади можуть стежити за виконанням Стратегії? 

Текст Стратегії і результати першого моніторингу є на сайті Широківської громади (розділ «Про громаду») та «Агенції розвитку» (розділ «Стратегічні документи»). Публічні звіти голови громади, які щороку проходять в селах і є відкритими для всіх, також стосуються виконання Стратегії.

Коли в нашій газеті чи на сайті громади з’являються повідомлення про нові освітлені вулиці, нові котельні в школах і сучасні футбольні поля, нові соціальні послуги, відкриття бізнес-хабу – це все теж про виконання нашого стратегічного плану. Запрошую мешканців читати наші інформаційні ресурси, стежити за новинами і змінами в громаді.

А якщо ви бажаєте більш активно брати участь, робити особистий невеличкий внесок у розвиток громади – долучайтесь до Молодіжної ради, Поважної ради та Інституту третього віку, наших громадських організацій, бюджету участі, вуличних комітетів, наглядових рад, заходів у Широківському хабі.

До складу Широківської громади у жовтні 2020 року приєднаються населені пункти Миколай-Пільської сільської ради. Чи зазнає Стратегія розвитку громади змін, щоб у подальшому план дій з її реалізації враховував також й інтереси та побажання жителів цих восьми сіл? Якщо так, то як цей процес відбуватиметься?

Так, після приєднання до нас сіл Миколай-Пільської сільської ради ми будемо переглядати Стратегію, адже відтепер вони теж частина нашої громади, і ми маємо зважати на їхні інтереси. Крім того, врахуємо і результати проведеного моніторингу, адже вже сьогодні бачимо: деякі завдання, що ми собі поставили, можливо, доведеться відкласти на пізніший термін. Наприклад, розвиток туризму.

Натомість варто посилити роботу з молоддю – це важливо для нас ще й тому, що ми є учасниками глобальної ініціативи ЮНІСЕФ «Громада, дружня до дітей та молоді». А деякі завдання вже майже виконані, і ми маємо поставити перед собою нові. Але всі рішення ми будемо приймати після консультацій із жителями. Наразі ми ще шукаємо, який формат використати для цього.

Проте вже зараз ми проводимо опитування серед наших мешканців про пріоритети розвитку Широківської громади на наступні роки та обов’язково врахуємо його результати під час внесення змін до Стратегії. І впроваджувати її, як і раніше, будемо всі разом.

Related Posts